Објавено на:

Толку од хуманоста, Бугарија “ги шутна” украинските бегалци: Од јуни да си бараат работа и сместување, нема помош од државата

t

Софија: По 31 мај бегалците од Украина без помош од државата сами да бараат работа и сместување

Бугарската државна програма за згрижување на украинските бегалци треба да биде завршена до 31 мај, изјави министерот за туризам Христо Проданов за бугарската државна телевизија.

Во Бугарија моментално има 85.000 украински државјани, од кои 25.000 се сместени во хотели. Сопствениците на хотели добиваат отштета од државата во износ од 40 лева (околу 20 евра) по лице дневно, но според многумина таа сума не е доволна поради зголемената инфлација.

Министерот за туризам рече дека се очекува Украинците да почнат да се обезбедуваат и да плаќаат за тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Снема залихи: Бугарската армија нема доволно муниција…

„Бугарија и бугарската преодна влада не подготвуваат…