Тонат санкциите: Русија нуди алтернатива на SWIFT за трговските партнери

t

Русија нуди SWIFT алтернатива на трговските партнери.

Московската алтернатива им е понудена на осумнаесет членки и партнери на Шангајската организација за соработка (SCO) во обид да се исклучат американскиот долар и еврото и да се засилат порамнувањата во националните валути.

„Со цел да се обезбеди непрекината соработка меѓу нашите банки, предлагаме членовите на организацијата да се приклучат на рускиот систем за финансиски пораки“, рече министерот за економски развој Максим Решетников во видео-обраќањето до ШОС во вторникот.

Националните платежни системи се интегрални и земјите треба да промовираат целосна компатибилност, рече тој. „Веќе гледаме позитивни резултати, на пример, четвртина од трговскиот промет меѓу Русија и Кина се решава во рубљи и јуани“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…