Објавено на:

Топалов: Нема напредок во мешовитата историска комисија со Македонија

t

На последниот состанок на Мешовитата бугарско-македонска комисија за историски прашања не е постигнат опиплив напредок во решавањето на прашањата. Ова за БГНЕС го изјави членот на комисијата проф.Кирил Топалов.

Учесниците во неа најголем дел од времето разговарале за записниците од 14-та и некои наредни средби, а средбата во петок е 19-та по ред.


Затоа и јас и моите колеги изразивме став дека е апсурдно да се разговара за минатогодишниот записник. Препорачавме во блиска иднина после секој состанок записникот да се усвои во разумен рок и дури потоа да се оди на нов состанок – рече проф. Топалов.

Според него, историчарите на Македонија ја покажуваат својата позната непопустливост и намерно доцнење во решавањето на важните прашања, бидејќи очекуваат официјална Софија за еден месец да го укине ветото и да почне преговори за членство во Европската унија.

Мојот впечаток е дека се цврсто убедени дека ќе бидат ослободени. И ова се уште е далеку од сигурно дека ќе се случи, барем засега нема такви индиции, дури и да преовладува спротивното. На почетокот на нашата заедничка работа имавме големи надежи дека нашите колеги ќе бидат поконструктивни, бидејќи впечатокот ни беше дека добро ги знаат историските факти и ќе бидат пообјективни. За жал, се чини дека ги консолидираат своите позиции, кои се далеку од историската вистина и се чини дека сè повеќе не сакаат да решат никакво прашање. Жално е кога гледате дека научниците се спремни да кажат црно-бело доколку се диктирани од политичките позиции на властодршците – вели проф. Топалов.

Тој ги коментираше и неодамнешните иницијативи на истакнати личности како Јоаким Карчовски, Кирил Пејчиновиќ и други, да бидат претставени како „Македонци“.

Ги прашав колегите од РСМ дали има случај некој од овие „македонски преродбеници“ да го употреби зборот „македонски“ или „Македонија“ наместо „бугарска“. Нема таков случај. Секогаш го користат зборот „бугарин“, а идентитетот не се гради на лаги, многу брзо пропаѓа, категоричен е проф. Топалов и додава: Се прашувам кога ќе дојдат на мои години и времето на искрен баланс со себе и со нивните дела, какво чувство ќе почувствуваат – задоволство од искрено научно патување или самопрезир!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсено лице барано со централна потерница

На 24.06.2022 во 12.30 часот на ул.„Борче…

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Тинејџерка нападната и ограбена на мостот во…

На 24.06.2022 во 07:50 часот во Полициска…

Скопјанец ја натепал мајка си

На 25.06.2022 во 01.00 часот на подрачје…

Изгоре викендица во Катланово

На 24.06.2022 во 13.00 часот во Полициско…