Топалов: Политичарите кои ќе ја пpeдадат бугарската кауза во Македонија се ocудени на политичко caмоубиство

t

Бугарскиот професор Кирил Топалов вели дека политичарите кои ќе ја предадат бугарската кауза во Македонија се осудени на политичко самоубиство.

Тој во интервју за „БГНЕС“ обвини дека Македонија е последниот бастион на титоизмот, дека е зависна од Србија.


„Македонија не е независна држава. Тоа зависи од Србија, секој нејзин потег е диктиран од Белград. Треба да погледнеме подлабоко во корените на проблемите и да не негуваме преголем оптимизам дека таму лесно ќе се соочиме со антибугаризмот.

Тој ги обвинува и македонските политичари дека ја користат Бугарија како изговор дека не сакаат да се реформираат. Тој тврди дека македонските партии ја користат Бугарија како алиби.

„Mакедонија никогаш нема да влезе во ЕУ пред Србија. Белград нема да ги пушти. Зад оваа воздржаност на Македонија и Србија се крие уште една голема сила. Мора да ја браниме нашата историја, доведени сме до работ, во спротивно нашиот историски идентитет ќе пропадне“, рече Топалов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

Бугарски професор: Ветото е бугарска глупост на…

Бугарскиот професор Евгени Даинов вечерва во дебатниот…

Одлуката за Македонија ќе се носи во…

Коалицијата имаше многу конструктивен дијалог на темата…

Османи кон Кулеба: Македонците како никој друг…

Русија не само што ја мрази соседната…

Коалиционите партнери на Петков: Украина не може…

„Очекуваме да слушнеме што ќе се случува…