Објавено на:

Топлотен бран низ Франција

t

Топлотен бран со температури и до 40 степени ќе го зафати поголемиот дел на Франција. Во Париз е можна температура од околу 37 степени, соопшти француската метеоролошка служба.

Високите температури ќе траат од среда до сабота, а топлиот бран најмногу ќе го зафати јужниот дел на земјата. До 40 степени се очекуваат во Тулуз, Бордо, Бијариц, Лион.

Температурите ќе бидат малку пониски, од околу 37 степени, во Париз и во Рајна. Во Лил, како најсеверен град, се очекува температура близу 34 степени.

Топлиот бран доаѓа од Португалија, а метеоролозите додаваат дека потопло ќе биде и ноќе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Претставници на САД и Франција разговарале за…

Заменичката на државниот секретар на САД, Венди Шерман,…

Франција се подготвува за целосен прекин на…

Француската Влада ќе го искористи летото за…

Голем скандал во Франција: Макрон ветил менување…

Илјадници протечени датотеки открија како „Uber такси“…

Хорор во Франција: Воспитувачка “смирила” бебе со…

Една 27-годишна воспитувачка во градинка во Лион…