Трагедија во Косово: 17-годишен фудбалер починал за време на натпревар

t

Седумнаесетгодишен фудбалер на косовскиот клуб „Трепча ’89“ починал на фудбалски натпревар, соопштија од Федерацијата и клубот од Митровица.

Претседателот на Фудбалската федерација на Косово, Агим Адеми изјави дека фудбалерот Ерион Кајтази бил дел од возрасните тимови на репрезентацијата на Косово, пренесува Радио Европа е Лире.

Ериони почина на зелениот терен, каде што почна да го живее својот сон да стане голем фудбалер, на кој ќе се гордее не само семејството, туку и целата нација “, напиша Адеми на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Во меѓувреме, од клубот „Трепча ’89“ порачаа дека нема да го заборават фудбалерот кој кариерата ја започна во овој тим.

Планиравме да го реализираме вашиот трансфер во Европа во блиска иднина “, се вели во објавата на овој клуб.

Фудбалерот Кајтази починал на фудбалски натпревар кој се одржувал во Призрен и според тамошните медиуми постои сомневање дека доживеал срцев удар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…