Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска несреќа при гаснење на пожар

t

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во западна Турција за време на гаснење шумски пожар, објавија денеска турските медиуми.

Според извештајот, хеликоптерот се урнал во саботата додека екипажот се обидувал да извади вода од браната во западниот град Измир.

Еден од четворицата патници е спасен и се наоѓа на лекување во болница. Телата на жртвите биле пронајдени во браната.

Нуркачите изутрината пронашле тело на длабочина од 12 метри, се вели во извештајот. Сега се обидуваат да ги извадат телата на површина.

Во меѓувреме, акцијата за гаснење на пожарот е во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција се подготвува за првиот лет на…

Анкара – Турција се подготвува да ја заврши…

​Турција ги зголеми каматните стапки на 40…

Зголемувањето на каматните стапки на турската централна…

(Видео) Големи немири и подметнати пожари го…

Полициски автомобили и автобуси беа запалени откако…

Силен земјотрес ја погоди источна Турција!

Силен земјотрес со јачина од 5,2 степени…

Ројтерс: Турција не брза да ги исполни…

НАТО нема да може официјално да ја…