Објавено на:

Трагедија: Десетмина загинати, меѓу кои и четири деца во поплавите во Јемен

t

Десет луѓе, од кои четири деца денеска загинаа во поплавите и уривање на една зграда во главниот град на Јемен, Сана.

Четирите деца загинаа при уривање на зграда во Сана, а шест лица загинаа во возило однесено од надојдената вода во близина на главниот град.

Јемен е најсиромашна земја на Арапскиот Полуостров, погодена од глад и уништена по седумгодишната војна помеѓу бунтовниците Хути блиски до Иран и владините сили поддржани од коалицијата предводена од соседна Саудиска Арабија од 2015 година.

Двете страни потпишаа примирје, што е во сила од 2 април и треба да трае до почетокот на август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Десет лица загинаа, неколку се исчезнати во…

Во поплавите што погодија неколку градови во…

Поплавени се и Владата, Собранието, поранешното СЈО…

Невремето во Скопје предизвика големи материјални штети…

(Видео) Поплавените улици ги поплавија и автобусите:…

Силниот дожд и град што го зафатија…

(Видео) Хаосот кај Ист Гејт продолжува: Заглавени…

Силно невреме со пороен дожд, силен ветер…

(Видео) Детали за трагедијата во црква во…

Трагедија во црква во Египет: Првите резултати…