Објавено на:

Трагедија: Десетмина загинати, меѓу кои и четири деца во поплавите во Јемен

t

Десет луѓе, од кои четири деца денеска загинаа во поплавите и уривање на една зграда во главниот град на Јемен, Сана.

Четирите деца загинаа при уривање на зграда во Сана, а шест лица загинаа во возило однесено од надојдената вода во близина на главниот град.

Јемен е најсиромашна земја на Арапскиот Полуостров, погодена од глад и уништена по седумгодишната војна помеѓу бунтовниците Хути блиски до Иран и владините сили поддржани од коалицијата предводена од соседна Саудиска Арабија од 2015 година.

Двете страни потпишаа примирје, што е во сила од 2 април и треба да трае до почетокот на август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Либија завиена во црно: градоначалникот на Дерна…

Либискиот град Дерна и денеска продолжува да…

Поплавите во Либија земаа над 3.800 жртви

Повеќе од 3.800 луѓе загинаа во разорните…

Грција ќе добие 2,25 милијарди евра помош…

Поплавите предизвикаа штета на над 700 квадратни…

Илјадници загинати во Либија откако две брани…

Триполи – Повеќе од две илјади луѓе…

Бројот на загинати во поплавите во Грција…

Безживотното тело на маж пријавен за исчезнат,…