Траги-комедија: Албански историчар тврди дека Меси има албанско потекло

t

Мислевме дека се’ е бугарско, кога нашиот западен сосед (или според новите учебници источен) Албанија, односно албански историчар излезе со тврдење дека Лионел Меси по потекло е Албанец.

Историчарот Наим Фламури вели дека Меси по прадедо е Албанец, а неговото семејство емигрирало во 1883 година.

Како што објави ТВ 21, историчарот објаснува како семејството на Меси се отселило од Албанија преку Италија.

Траги-комедија или вистина, не знаеме, но трвдењето дефинитивно е смешно, особено затоа што Меси се идентификува како Аргентинец.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Има Албански и Косовски паравоени формации…

Русија внимателно ги проверува информациите кои сугерираат…

На албански мафијаш во затвор му испраќале…

Познатиот албански истражувачки новинар од светот на…

На Албански па на Македонски: Законот за…

Огромен револт кај граѓаните предизвика објавата на…