Објавено на:

Траги-комедија: Германија може да се соочи со недоскаток на тоалетна хартија заради недостатокот од природен гас

t

Германија може да се соочи со недостиг на основни производи како тоалетна хартија и картон доколку се намали снабдувањето со руски гас во наредните месеци, објави во средата германскиот центар Цајт онлајн.

Работните фабрики за хартија може да станат непрофитабилни ако бидат принудени да произведуваат со намален капацитет поради недостиг на гас, публикацијата го цитира предупредувањето Јирген Шалер, претседател на Одборот на Баварските асоцијации за хартија.

За производство на хартија е потребно многу вода, струја и гас, објасни Шалер, додавајќи дека технологијата е испробана и не може брзо да се промени.

„Многу вработени во мојата компанија веќе се многу загрижени. Не можам да ги обвинам. Затоа што ако можеме да произведеме само 50 или 60 проценти, операцијата не ни вреди. Да бидам искрен, и јас се грижам“. изјави Шалер за Zeit Online.

Германија и ЕУ како целина неодамна забележаа намалување на испораките на природен гас од Русија, што доведе до бројни предупредувања за можни индустриски затворања. Гасоводот Северен тек 1 моментално работи со капацитет од 20% поради технички проблеми со турбините на компресорската станица Портоваја. „Газпром“ не може да користи друга транзитна рута, преку Украина, со полн капацитет бидејќи, според рускиот енергетски гигант, украинската транспортна мрежа за гас ги одбива нејзините барања за транзит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската полиција заплени 2.100 фалсификувани часовници кои…

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници биле…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

Германски медиуми: Германија има муниција за неколку…

Германската армија има многу малку муниција. Според…

Германскиот претседател Штајнмајер доаѓа во Македонија

Германскиот претседател, Франк-Валтер Штајнмајер доаѓа во дводневна…

Од сите страни сардисани: Германија ја повика…

Германија ја повика Србија да направи избор…