Траги-комедија, ДУИ го осуди насилството: Проруски партии ја спроведуваат агендата на Москва за дестабилизација

t

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува насилството и антиевропските инциденти што се случија вечерва на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица пред зградата на Владата и Собранието“, соопшти вечерва ДУИ.

„Граѓаните вечерва беа сведоци на обидот да се повтори сличниот напад врз највисокото законодавно тело во државата како на 27 април 2017 година од политички партии и поединци кои воопшто не размислуваат за иднината на граѓаните и на Република Северна Македонија. Во решавачките моменти за државата, во моментите кога се пишува историја и се поставуваат темелите на европскиот пат, Демократската унија за интеграција ги уверува институциите и граѓаните дека нема да дозволи во ниту еден момент да скршне од патот на Евро-американско пријателство и европската интеграција“, се вели во соопштението.

„Проруските партии кои водат насилни протести против евроинтеграциите ја спроведуваат агендата на Москва за дестабилизација на земјата и регионот, но за среќа овие помали партии немаат поддршка од граѓаните. Ги повикуваме политичките партии во земјата кои се назначени за европска Македонија, да се оградат од овие деструктивни агенди и да работат заедно за интеграција во Европа со целосно почитување на идентитетот, културните и јазичните карактеристики на сите нас“, додаваат од ДУИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АА обвинува: Супервештачењето за Ласкарци “запна” кај…

Трагедијата во Ласкарци којашто ги одзеде животите…

Ахмети “им удира клоца” на бунтовниците? ДУИ…

Во ДУИ, 20 години е инвестирана национална…

(Видео) Да бев од Битола ќе ме…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев во последното…

БОМБА: “Огнена група” на ДУИ бара Ахмети…

Т.н "Огнена група", во која членуваат поранешни…

ДУИ: Официјален албански јазик, непречена употреба на…

Демократската унија за интеграција им честита на…