Траги-комедија: “Напикал” 18 мигранти во “Опел”

t

Полицијата вчера околу 20 часот во близина на локалниот пат село Стојаково – Богданциго го лишила од слобода Џ.А., 27-годишен жител од село Црнилиште, општина Долнени, кој превезувал мигранти.

Бил приведен од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ кои откриле мигранти во возило „пежо 407“ со бугарски национални ознаки, кое го управувал.


-Околу 19.30 часот полициските службеници забележале како од неговото возило и од возило „опел вектра“ со бугарски национални ознаки излегуваат вкупно 18 мигранти – четворица од Пакистан и 14 од Сирија. По преземени мерки, мигрантите и возилата биле обезбедени, а возачите почнале да бегаат, но набргу потоа, Џ.А. бил пронајден и лишен од слобода, информира МВР во дневниот билтен.

Се преземаат дополнителни мерки за целосно расчистување на случајот, а во координација со Јавен обвинител ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во автомобил собрале 24 мигранти: Приведени криумчари…

На 25.06.2022 околу 10:20 часот на магистралниот…

Разбиена една од најголемите групи шверцери на…

Работната група (ОТФ), предводена од германската федерална…

(Фото) Мигрантите ја одбегнуваат Македонија: За 35%…

Државните органи за безбедност немаат одговор како…

Лондон соопшти дека ќе ги испрати првите…

Британската влада почна да ги информира илегалните…

На “Богородица” фатени мигранти од Пакистан, Иран…

На 05.05.2022 во 12:30 часот на Граничен…