Траги-комично: Белградски свештеник ограбен за време на молитвата за Матеј Периш

t

Белградската архиепископија излезе со соопштение дека белградскиот архиепископ Станислав Хочевар бил ограбен од некој што му упаднал во автомобилот и му украл куфер кој бил на задното седиште од автомобилот. Како што се наведува, кражбата се случила за време на молитвата за семејството на исчезнатиот млад човек од Сплит, Матеј Периш.

Имено, во петокот, на 4 февруари 2022 година, Архиепископот имаше вечерна миса во црквата Св. Анте Падовански во Белград, а намерата на мисата била за семејството на исчезнатиот Матеј Периш, кој исчезна во Белград на 30 декември 2021 година и за негово откривање.

По мисата, куферот со литургиската облека и работите на архиепископот Хочевар го ставиле во автомобилот, а Архиепископот заедно со другите свештеници и Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј, отишле во фрањевскиот манастир Св. Анте Падовански каде сите заедно ја молеа вечерната молитва на саатот и бројаницата за иста цел.

За тоа време, во дворот на фрањевскиот манастир, засега непознат сторител провалил во автомобил, го скршил стаклото, го отворил и одзел куфер со литургиско одело и работи. За се веднаш била известена полицијата, излегла на местото на настанот и извршила увид, а се уште трага по сторителот“, стои во соопштението објавено на веб-страницата на архиепископијата.

Белградската архиепископија го повика сторителот на злосторството да ги врати украдените предмети бидејќи, како што се наведува, сметаат дека никој друг нема да има корист. Тие, исто така, ги поканија можните пронаоѓачи да се јават во Архиепископијата, улицата Светозара Марковиќа бр. 20 во Белград или до најблиската полициска станица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арачиновец ограбил сендвичарница, куќа и возило

На 22.09.2023 околу 12.00 часот во с.Арачиново,…

Велешанец крадел претставувајќи се како полицаец

Четириесет иедногодишниот А.К. од велешко Горно Оризари,…

БРУКА! Во болница украле пари, телефон и…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.Р.(26)…

Детали од МВР: Приведени две лица за…

Две лица се приведени во врска со…

Вработени на Онкологија осомничени за кражба и…

Против повеќе лица вработени на скопската Клиника…