Објавено на:

Трамп: Бајден ја понижува Америка – Би сакал да трчам втор мандат, да ја вратам Белата куќа

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека неговиот наследник Џо Бајден ја понижува земјата и им порача на приврзаниците дека можеби ќе се кандидира за реизбор во 2024 година.

45-тиот претседател го навредуваше Бајден за време на митингот „Спасете ја Америка“ во Селма, Северна Каролина во саботата.

„Нашите деца се индоктринирани, нашите вредности се сквернавени, нашето наследство се брише, а нашата земја е понижувана од претседател кој не знае што по ѓаволите се случува“, им рече Трамп на толпата поддржувачи.

Трамп навести дека би можел повторно да се кандидира за функцијата во 2024 година. „Поминав многу подобро вториот пат отколку првиот и сега можеби ќе треба да го направиме тоа повторно. Има ли некој овде што би сакал да ме види повторно да трчам?“

Тој ги спомена и среднорочните избори што ќе се одржат во ноември. „Ова е година кога ќе го вратиме Домот“, рече Трамп. „Ќе го вратиме Сенатот и ќе ја вратиме Америка, а во 2024 година, што е најважно, ќе ја вратиме нашата убава, убава, убава Бела куќа“.

Трамп шокираше многу набљудувачи кога беше избран во 2016 година, победувајќи го фаворитот на шансите, поранешната државна секретарка Хилари Клинтон. Тој загуби во натпреварот во 2020 година од Бајден, но тврдеше дека трката била наместена против него.

Поддржувачите на Трамп упаднаа и накратко ја прегазија зградата на Капитол во Вашингтон, на 6 јануари 2021 година, додека Конгресот ја финализираше победата на Бајден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…

Бајден бара решение: Како до олеснување на…

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека…