Објавено на:

Трамп: Што по ѓаволите бараше Пелоси во Тајван?

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, говорејќи на митинг во Висконсин, го критикуваше патувањето на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван. Преносот на настанот е објавен на веб-страницата на РСБН.


„И сега лудата Ненси Пелоси што направи? Што по ѓаволите? Што правеше таа во Тајван? Кина го сонуваше ова. Таа им го даде изговорот што го чекаа“, рече тој.

Претседателката на Претставничкиот дом отпатува за Тајпеј во вторникот вечерта. Таа стана највисокиот американски функционер што го посетил островот во изминатите 25 години. Американската администрација, предупредена од кинескиот претседател Си Џинпинг дека „играњето со оган ризикува да изгори“, го увери Пекинг во неговата „политика на една Кина“ и се огради од посетата, велејќи дека Пелоси сама ги носи одлуките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови провокации: Американски пратеници во посета на…

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван,…

Трамп: Што по ѓаволите бараше Пелоси во…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, говорејќи на…

Висок тајвански воен функционер пронајден мртов во…

Високиот тајвански воен функционер, Оујанг Ликсинг, бил…

(Фото) Министерот за надворешни работи на Тајван…

Министерот за надворешни работи на Тајван ја…

Тајван “сериозно ја осуди” одлуката на Кина…

Тајванското Министерство за одбрана ги осуди претстојните…