Објавено на:

Трамп ја шокираше Америка: Ќе марширав и јас до Капитолот, но не ми дозволи обезбедувањето

t

Поранешниот претседател Трамп, во интервјуто објавено во четвртокот од „Вашингтон пост“, рече дека сакал да маршира заедно со своите приврзаници за време на бунтот во Капитол на 6 јануари 2021 година, но тајната служба не го дозволила тоа.

Трамп изјави за медиумот дека сака да се приклучи на маршот, но му беше кажано дека не може.


„Тајната служба рече дека не можам да одам. Ќе бев таму за една минута“, рече Трамп.

Поранешниот претседател, исто така, ги пофали организаторите на митингот, од кои некои сега се соочуваат со судски покани поради нивното однесување на 6 јануари, пишува „Пост“.

Трамп рече дека не жали што им кажал на своите поддржувачи да дојдат во Вашингтон или дека твитнал дека собирот „ќе биде див!“ на денот на бунтот, забележува Пост. Според медиумот, Трамп останал во одбрана и останал на своите постапки на 6 јануари во текот на целото интервју.

„Толпата беше многу поголема отколку што мислев. Верувам дека тоа беше најголемата толпа пред која сум говорел. Не знам што значи тоа, но гледате многу малку слики. Тие не сакаат да прикажуваат слики, лажните вести не сакаат да прикажуваат слики“, рече Трамп, опишувајќи го настанот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот на амбасадори: Јазикот и историските прашања…

Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите…

Ново поскапување?! РКЕ денеска одлучува за цените…

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува…

(Фото) Барајте алтернатива- Блокиран влезот на Скопје:…

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања…

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…