Објавено на:

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина под истрага

t

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина Сара Ештон Цирило е суспендирана од позицијата портпарол и е под истрага поради изјави кои алудираат на воени злосторства и кршење на женевските конвенции кога во едно видео обраќање во јавноста изјави дека ќе ги ловат руските пропагандисти како кучиња по цел свет, објави Украинската територијална одбрана на Х (Твитер).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…

Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит…

Последниот заем го носи вкупниот износ во…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…