Објавено на:

Траорно: Во воздушен напад погодена детска болница во Мариопол – има луѓе под урнатините

t

Во руски воздушен напад погодена е детска болница во Мариопол, соопшти денеска советот на градот, наведувајќи дека сè уште не е познато дали има жртви во нападот.

Градските власти тврдат дека неколку бомби се фрлени врз болницата и дека штетата е голема.
Украинскиот претседател Володомир Зеленски, на Твитер објави видео од оштетената детска болница.


Мариупол. Директен удар на руските сили врз породилиште. Луѓе, деца се под урнатините. Ѕверство. Колку долго уште светот ќе биде соучесник игнорирајќи го овој терор? Затворете го небото веднаш! Запрете ги убивањата. Имате моќ, но се чини дека ја губите човечноста, објави на Твитер Зеленски.

Москва, демантира дека цивилни објекти се цел на руските воени операции во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Девојка нападната на бензинска пумпа во Аеродром

На 21.06.2022 во 20:50 часот во Полициската…

Хорор во Прилеп: Ја нападнал и расекол…

47-годишен прилепчанец ја нападнал со нож неколку…

Драма во Штип: Маж нападнат пред угостителски…

На 05.06.2022 во 06:30 часот Д.Т.(35) од…

Кумановец приведен откако физички ја нападнал својата…

Четириесет и осумгодишен кумановец вчера физички ја…

Вработени како обезбедување вршеле изнуда со мачета…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје…