Објавено на:

Трас: Важно е да се фокусираме на глобалното НАТО

t

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас побара создавање на глобално НАТО што ќе овозможи следење на настаните во Индо-пацифичкиот регион.

-Важно е да се фокусираме на глобалното НАТО. Бидејќи додека ја заштитуваме евроатлантската безбедност, мора да обрнеме внимание и на безбедноста во Индо-пацифичкиот регион, истакна Трас пред денешната неформална средба на НАТО во Берлин.

Таа при тоа изрази силна поддршка за влез на Финска и Шведска во НАТО. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трас: Важно е да се фокусираме на…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…