Трајанов: САД ќе ги седнат Македонија и Бугарија на иста маса

t

ЕУ не решила ниту едно сложено прашање. Се додека не се вклучи американската дипломатија нема да се реши ваков сложен проблем. Очекувам следните неколку денови да започне „булдожер“ дипломатија. Тоа значи можна е балканска конференција меѓу Македонија и Бугарија, а организатори да бидат САД. Слично како што беше Дејтон, лидерите на двете земји да седнат на заедничка маса, се додека не се најде прифатливи решение. Имам одредени информации од дипломатски избори дека тоа се подготвува, информира лидерот на Демократски сојуз и пратеник, Павле Трајанов.

Трајанов нагласува дека нема да го решиме спорот доколку САД не се вклучат многу посилно.


-Двете држави ќе бидат под голем притисок за да се надмине кризата. Поголеми се проблемите и покомплексни. Без притисок врз двете страни нема да се надмине проблемот, оценува пратеникот во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсено лице барано со централна потерница

На 24.06.2022 во 12.30 часот на ул.„Борче…

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Тинејџерка нападната и ограбена на мостот во…

На 24.06.2022 во 07:50 часот во Полициска…

Скопјанец ја натепал мајка си

На 25.06.2022 во 01.00 часот на подрачје…