ТРГОВСКИ БУМ: Рекорден трговски суфицит од скоро 98 милијарди долари во Кина

t

Месечниот трговски суфицит на Кина се зголеми на рекордни 97,9 милијарди долари во јуни, бидејќи растот на извозот се забрза по олеснувањето на мерките против Ковид, кои привремено го ставија во карантин цел Шангај и ја нарушија трговијата.

Извозот се зголеми за 17,9 отсто на 331,2 милијарди долари во јуни, надминувајќи го мајскиот раст од 16,9 отсто, покажаа денешните податоци од царината. Увозот се зголеми за само 1,0 отсто на 233,3 милијарди долари поради слабата домашна побарувачка, пренесе АП.

Со речиси никаков раст на увозот, надворешнотрговскиот суфицит на Кина скокна за 90 отсто во споредба со минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

(Видео) Трагедија во Кина: 38 лица загинаа…

Најмалку 38 лица загинаа, а две се…