Треба да го викаат санкција: Зеленски воведе и за сопругата, ќерката и зетот на Сергеј Лавров

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја официјализира одлуката на украинскиот Совет за безбедност и Советот за одбрана за санкционирање на сопругата и ќерката на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Според документот објавен на веб-страницата на претседателот на Украина, Марија Александровна Лаврова (родена во 1950 година), и Екатерина Сергеевна Винокурова (поранешна Лаврова, родена 1983 година), санкционирани се на 10 години, пренесе ТАС.

Мерките вклучуваат рестриктивни мерки, како конфискација на имот и забрана за купување земјиште.

Санкции беа изречени и за зетот на Лавров, Александар Винокуров (роден 1982 година).

Зеленски досега воведе санкции за 2.507 физички лица и 1.374 субјекти од Русија, Белорусија и некои други земји.

На 9 јуни Зеленски воведе санкции и за својот руски колега Владимир Путин и други високи функционери од Русија, вклучително и Лавров, пренесе „Блиц.рс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина почна антикорупциска акција, на удар и…

Претресена е и куќата на поранешниот министер…

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека…

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј…

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…