Објавено на:

Треба ли и кај нас? Хрватска воведува ваучери за гориво

t

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Осиек најави воведување ваучери за гориво за, како што рече, најчувствителните групи граѓани.

„Ваучери за гориво ќе има за најзагрозената група граѓани. Сето тоа се случува поради руската агресија врз Украина и пореметувањето на пазарот. Се надевам дека ќе донесеме решение за нашите граѓани , но и за малите дистрибутери“, рече Пленковиќ.

Тој потенцираше дека внимателно се подготвува пакетот за повеќе од 120.000 граѓани.

„Немаме никакви недостатоци, има се во хрватските продавници. Со овој проблем се бори целиот свет“ ,додаде хрватскиот премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонец уапсен во Хрватска за шверц на…

Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

(Фото) Страшна несреќа во Хрватска: Се судрија…

Товарен и патнички воз се судриле вчера…

Македонија ќе учи од Хрватска за искуствата…

На покана на заменик претседателот на Владата…

Србија, Хрватска и Црна Гора се подготвуваат…

Очигледно Хрватска, Србија и Црна Гора се…