Објавено на:

Тревога во Украина: Следува ужасен крај на битката за два града, вели советник на Зеленски

t

Русите со недели со жестоки напади се обидуваат да ги освојат Северодоњецк и Лисичанск, последните два преостанати града под контрола на Украина во областа Луганск. Борбите се претворија во крвава војна, при што двете страни претрпеа големи загуби. Но, руските сили постигнаа значителен напредок во последните две недели.

„Битката влегува во еден вид страшен крај“, изјави Арестович во интервју.


Серхи Хајдаи, гувернерот на Украина во Луганск, утринава изјави дека „руските сили напредуваат успешно“, додавајќи дека Русите го освоиле Лоскутивка, село јужно од Лисичанск и се заканиле дека целосно ќе ги опколат украинските бранители.

Што се однесува до Северодоњецк, се верува дека руските сили го контролираат речиси целиот град. Единствен исклучок е хемиската фабрика за азот, во која се кријат стотици цивили и украински бранители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…