Објавено на:

Трети страни во конфликтот? Израел уништи база со делови за иранските дронови камикази наменети за Русија!

t

Израел го нападна ја уништи базата Димас во Сирија, каде што се произведуваше муниција и резервни делови за иранските камикази беспилотни летала, кои Русија нашироко ги користи во Украина. Ова го објави Сириската опсерваторија за човекови права SOHR. Како резултат на тоа, зградата за склопување на дронови, една од пистите на аеродромот и воениот радар беа целосно уништени.

Покрај тоа, Израел ѝ дал на Украина разузнавачки информации корисни за уништување ирански беспилотни летала, објави „Њујорк тајмс“. Претходно Украина побара од Израел да обезбеди опрема за противвоздушна одбрана, но Тел Авив одби.

10 инструктори од Иран кои ги учат руските војници како да управуваат со беспилотни летала камикази се убиени во изминатата недела во Украина, пишува The Jerusalem Post.

Официјално, и Русија и Иран ја негираат испораката на иранските беспилотни летала Шахед-136, иако има многу докази за тоа. Иран дури им се закани на Франција, Велика Британија и Германија со одмазда поради нивниот повик до ОН да го истражат снабдувањето со беспилотни летала за Русија. Русија тврди дека користи само беспилотни летала од сопствено производство во Украина. Но, и таа е категорично против ОН да испраќа свои експерти во Украина за да ги испитаат соборените беспилотни летала кои напаѓаат цивилна и критична инфраструктура.

Иранските камикази беспилотни летала, кои Русија интензивно ги користи во Украина, се покажаа како ефикасно ново оружје. „Гераниум“, како што го нарекуваат Шахед-136 во Русија, ги комбинира ефикасноста, технолошката едноставност и трошоците, кои во услови на војна на трошење се важен фактор за секое оружје. Русија ги користи во Украина како асиметрично оружје – украинскиот систем за противвоздушна одбрана е насочен кон борба против авијација и крстаречки ракети, а не против евтини беспилотни летала.

Украина сега бара начини за борба против овие беспилотни летала, кои исто така ќе бидат нестандардни. На пример, се појавија специјални апликации за паметни телефони, со чија помош Командата за воздушна одбрана добива информации за беспилотни летала од граѓаните. Ова ќе помогне да се следи летот на Шахед-136 и брзо да се подготват противвоздушни средства за борба против нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

(Видео) Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан…

Вооружен напад е извршен врз амбасадата на…

Сирени за тревога на југот на Израел:…

Во јужен Израел и северно од Појасот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…