Трифун Костовски од инает кон СДСМ и ДУИ одбил да се попише!

t

Бизнисменот Трифун Костовски во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 денеска рече дека одбил да се попише затоа што не ја подржува власта на СДСМ и ДУИ и додаде дека е подготвен да плати казна.

– На сила се истурка пописот, дебатирајќи со желби на одредени политички субјекти. Објективно статистиката е наука и служи за економски развој. Ова што се случи кај нас беше со етнички предзнак. Само СДСМ и ДУИ се задоволни. Јас не го поддржав и затоа не се попишав. Едноставно барам меѓу политичките субјекти да има консензус околу тие работи. Нека ме казнат нека повелат, не се чувствував одговорен да излезам, изјави поранешниот градоначалник.


Костовски додаде дека на резултатите од националниот попис не треба да им се придава големо значење во јавноста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…

Не можете да кажете дека сте биле…

Не можете да кажете дека сте биле…