Три жртви во експлозија во Истанбул

t

Три лица загинале а уште најмалку едно е повредено во неделата вечерта во експлозија во станбена зграда во Истанбул, извести телевизијата TRT повикувајќи се на полициски извори во турскиот мегалополис.

Истрагата е во тек, но според прелиминарните сознанија, станува збор за експлозија на плинска боца за домаќинство.

Според телевизијата, експлозијата избувнал пожар на последниот кат од трикатницата, кој се проширил на двете соседни згради. Противпожарните единици брзо пристигнале на местото и огнот навремено бил изгаснат.

„За жал, три лица загинаа како последица ан експлозија на природен гас. Истрагата и операциите за пребарување во зградата продолжуваат“, објави на Twitter гувернерот на Истанбул, Али Ерликај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Да не го мислите: Додека го…

Ленин Јовановски, претседателот на "Слобода превоз" кој…

Ковачевски “згрме”: Нема да трпам директори кои…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека не…

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

Функционер на Алијанса контра ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ:…

Поранешниот директор на Државниот инспекторат за шумарство…

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…