Објавено на:

Три самоубиства за една недела на американскиот носач на авиони – Зошто морнарицата на „Џорџ Вашингтон“ молчи?

t

Припадничка на американската морнарица откри како ужасните услови на нуклеарниот носач на авиони „USS George Washington“ ја навеле да се обиде да се самоубие – додека пет други морнари стационирани на бродот си го одзеле животот за само една година.

Хана Крисостомо од Менифи, Калифорнија, која имала 17 години кога се пријавила во морнарицата и се качила на УСС Џорџ Вашингтон, тврди дека злоупотребата што ја претрпела на бродот ја принудила да проголта 196 лекови против болки минатиот мај, објави NBC.

Веднаш била пренесена во болница бидејќи мозокот и отекол од предозирање, но таа преживеала и успеала да се опорави откако била отпуштена од морнарицата.

Бродот моментално е закотвен во Вирџинија Бич за целосен ремонт. Крисостомо вели дека градбата продолжува 24 часа, што го оневозможува спиењето. Големи делови од бродот немаат струја, што значи дека многу морнари наместо тоа одлучуваат да спијат во автомобили паркирани на блискиот паркинг. Нејзините колеги се обиделе да се убијат откако таа била хоспитализирана, а воените претставници оттогаш потврдиле најмалку пет самоубиства, од кои три се случиле во период од една недела претходно овој месец.

„Командата ве турка до таа точка“, изјави Кристостомо, која сега има 20 години, за NBC, додавајќи дека не може да поднесе оставка по потпишувањето на петгодишен договор, велејќи дека морнарите биле преоптоварени и омаловажувани секогаш кога ќе побараат помош.

„Да се биде во морнарицата беше се што сум сакала. Сакав да бидам дел од нешто големо, да и помогнам на земјата. „Ми го украдоа и не го заслужив“, рече таа.

Наутика Робинсон (23), членка на екипажот, која исто така се обиде да се самоубие минатиот мај, потврди дека „токсичното раководство“ е виновно за серијата самоубиства. Робинсон, која служеше од 2019 година пред да биде отпуштена во февруари, изјави за NBC дека постојано барала подобра поддршка за менталното здравје на бродот, но тврди дека добила мала помош дури и откако кажала дека била сексуално злоставувана друг морнар надвор од базата 2020 година.

Исцрпувачки е“, рече Робинсон. Само не вратија назад, како да не се случија нашите обиди за самоубиство.

Крисотомо, која се бореше со биполарно растројство, рече дека прво побарала помош од раководството на USS Џорџ Вашингтон по првите шест месеци. Таа вели дека и било кажано да побара помош кога треба, но бидејќи работела во ноќни смени, немало кој да и помогне. Кога голтала лекови против болки, лекарите ја ставиле на апарат за одржување во живот осум дена, а лекарите го предупредиле нејзиното семејство дека можеби никогаш нема да ја врати нормалната функција на мозокот. Но, кога се разбудила, нејзината психичка состојба продолжила да се влошува од страв дека ќе мора да се врати во „USS George Washington“.

„Ако ме задржат во морнарицата и ме вратат во истата ситуација, ќе се убијам“, се сеќава таа мислејќи, „а следниот пат ќе бидам успешна“.

Таа и другите морнари, кои зборуваа под услов нивниот идентитет да не се открие поради страв од одмазда, изјавија за NBC News дека 24-часовната бучава поради реконструкцијата на бродот речиси го оневозможила спиењето на бродот. Додека повеќето морнари на бродот можат да го напуштат бродот да спијат дома, на оние кои доаѓаат од друга држава и немаат сместување во Вирџинија, каде што е закотвен бродот, им остануваат малку опции. Морнарите изјавија за NBC дека многумина одлучуваат да спијат во своите автомобили откако работат во смени од речиси 12 часа.

Тие рекоа дека условите на бродот станале неподносливи поради фактот што бродот минувал низ ремонт, ригорозен процес на одржување и поправка што се случува еднаш во 50-годишниот работен век на нуклеарниот брод. За време на ремонтот, морнарите рекоа дека биле префрлени на мали работни места и дека секојдневно работеле на чистење на бродот, а еден морнар за NBC изјавил дека само седел на кофата речиси два часа држејќи противпожарен апарат. Тој рече дека брзо паднал во депресија и изгубил повеќе од 80 килограми пред да биде префрлен од „УСС Џорџ Вашингтон“ минатата година поради повреда. Началникот на штабот на морнарицата Расел Смит им кажа на членовите на екипажот во обраќањето во понеделникот дека знаел дека работните услови не биле пријатни за време на ремонтот и признал дека на бродот имало проблеми со
самоубиство.

Воената морнарица не ги коментираше самоубиствата и обидите за самоубиство на бродот, но рече дека е посветена на спречување идни трагедии.

извор: Mondo.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се прават анализи кои цени можат да…

Ние ќе го направиме сето она со…

Трајанов: Зошто СДСМ не ги осуди екстремистичките…

Во изминатиот месец водствата на повеќето партии…

(Фото+Видео) Падна Арачиново: Спречен транспорт на дрога…

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници…

Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина…

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“,…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена со засилени…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена – Скопје…