Објавено на:

Тројца загинаа при пад на хеликоптер во Авганистан

t

Авганистанското Министерство за одбрана соопшти дека при пад на хеликоптер загинале три лица, а петмина се повредени.

– Хеликоптер од типот Црн јастреб, од американско производство, се урна во кампусот на Универзитетот за одбрана по технички проблем за време на вежба, се наведува во соопштението на авганистанското Министерство за одбрана.

Американската армија пред една година, за време на повлекувањето од Авганистан, зад себе остави авионска опрема, оружје и возила во вредност од милијарди долари, од кои повеќето станаа неупотребливи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тројца загинаа при пад на хеликоптер во…

Авганистанското Министерство за одбрана соопшти дека при…

Црвениот крст повика на обновување на помошта…

Црвениот крст денеска ги повика земјите и…

Официјално: Покрај хеликоптер испраќаме и војници како…

Владата на Република Македонија, во знак на…

Помошта на САД за Украина ги надмина…

Администрацијата на Бајден и пратениците од двете…

Најмалку 155 деца загинаа при земјотрес во…

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот минатата…