Објавено на:

Тројца исчезнати америкаснки војници во Украина – Бајден: Не одете повеќе во Украина

t

„Бев информиран. Не знаеме каде се, но сакам да повторам: Американците сега не треба да одат во Украина. Повторно ќе кажам: Американците не треба да одат во Украина сега“, рече тој како одговор на прашањето на Си-Ен-Ен пред да замине од Белата куќа на викенд во Рехобот Бич, Делавер.

Александар Џон-Роберт Друек (39) од Тускалуса, Алабама и Енди Таи Нгоц Хујнх (27) од Хартсел, Алабама се изчезнати во Украина, највертојатно заробени од Русите.

Дополнително, американскиот Стејт департмент вчера соопшти дека се запознаени со извештаи дека трет Американец кој отпатувал во Украина за да се бори против Русија, исчезнал „во последните недели“.

„Постојат извештаи за уште еден Американец чија локација не е позната. Не можам да зборувам за спецификите на тој случај. За жал, не ги знаеме целосните детали за тој случај“, рече портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс на брифингот за новинарите.

Друке и Хујн исчезнаа за време на битката на 9 јуни во близина на градот Избицк, според еден човек кој се однесувал како наредник на тимот и кој на Си-Ен-Ен му доставил фотографии од пасошите на двајцата мажи и нивните печати за влез во Украина. Тој сакал да остане анонимен од безбедносни причини, објави Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…