Објавено на:

Тројца исчезнати америкаснки војници во Украина – Бајден: Не одете повеќе во Украина

t

„Бев информиран. Не знаеме каде се, но сакам да повторам: Американците сега не треба да одат во Украина. Повторно ќе кажам: Американците не треба да одат во Украина сега“, рече тој како одговор на прашањето на Си-Ен-Ен пред да замине од Белата куќа на викенд во Рехобот Бич, Делавер.

Александар Џон-Роберт Друек (39) од Тускалуса, Алабама и Енди Таи Нгоц Хујнх (27) од Хартсел, Алабама се изчезнати во Украина, највертојатно заробени од Русите.

Дополнително, американскиот Стејт департмент вчера соопшти дека се запознаени со извештаи дека трет Американец кој отпатувал во Украина за да се бори против Русија, исчезнал „во последните недели“.

„Постојат извештаи за уште еден Американец чија локација не е позната. Не можам да зборувам за спецификите на тој случај. За жал, не ги знаеме целосните детали за тој случај“, рече портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс на брифингот за новинарите.

Друке и Хујн исчезнаа за време на битката на 9 јуни во близина на градот Избицк, според еден човек кој се однесувал како наредник на тимот и кој на Си-Ен-Ен му доставил фотографии од пасошите на двајцата мажи и нивните печати за влез во Украина. Тој сакал да остане анонимен од безбедносни причини, објави Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…