Тројца кандидати за наследник на Зекири како генсек во Владата

t

Кој ќе го наследи Мухамед Зекири на позицијата генерален секретар на владата? Зекири си поднесе оставка откако беше осомничен за злоупотреба на службената дејност при склучување на тендер во 4 очи за физибилити студија за Македонски пошти, со што се сомничи за злоупотреба на 940.00 евра.

Според „Фокус“, во најтесна конкуренција за негов наследник биле неколку лица меѓу кои Викторија Аврамовска Мадиќ, поранешна секретарка во Град Скопје, Магдалена Филиповска – Грашковска претседателката на Инспекцискиот совет и Методија Димовски, член на Инспекциски совет од областа на животна средина и заштита на здравје на луѓето.


Според Фокус, најсеризен кандидат за да го замени Зеќири е Методија Димовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додека не убедуват дека францускиот предлог е…

Додека Владата на ДУИ И СДСМ коментирајќи…

Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали…

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска…

Не сакаме војна со Русија: Протести низ…

Протест против протерувањето на руските дипломати се…

Руската амбасадорка се закани: Ќе ја затвориме…

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати…

Ако ЕСМ продаваше струја по пазарна цена,…

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија…