Објавено на:

Трудо најави зголeмување на воената помош за Киев

t

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска, по ненајавената посета на Киев, истакна дека во Украина ќе биде испратено ново оружје и воена опрема.

По разговорите со украинскиот претседател Володимир Зеленски, Трудо им рече на новинарите дека Канада, исто така, ќе воведе нови санкции за руски поединци и компании поради рускиот напад врз Украина.

Тој додаде дека Канада повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев најавува напади на Москва?

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе…

Почнува истрагата за паднатиот хеликоптер во Киев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се заблагодари…

Шарл Мишел на пат кон Киев: Со…

Шефот на Европскиот совет, Шарл Мишел, најави…

Кличко предупредува: Инфраструктурата на Киев може да…

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави денеска…

“Празнична атмосфера”: Во Киев нема ни вода…

Клучната инфраструктура е оштетена во Киев по…