Тупанчевски нов министер за правда, Шекеринска заминува во политичката историја – ова се предлозите за нови министри во владата на Ковачевски

t

Две актуелни пратенички и една поранешна ќе станат дел од новиот владин состав? Се работи за актуелните пратенички Славјанка Петровска како и Бисера Костадиновска Стојчевска која беше дел од скандалот со гласање во Собранието на пратеници во скафандери позитивни на Ковид 19.

Меѓу новите министерки ќе биде и поранешната пратеничка Славица Грковска како и актуелна директорна на Државниот инспекторат за труд, Јована Тренчевска.


Според нашите извори меѓу новите министри ќе биде и еден професор од Правниот факултет, Јустинијан Први, кој ќе го завземе министерството на Маричиќ, Никола Тупанчевски

Бојан Маричиќ ќе замине од министерството за правда и ќе биде нов вицепремиер за евроинтеграции, а нов министер за правда ќе биде професорот Тупанчевски.

Според наши извори Петровска треба да го превземе министерството за одбрана од Радмила Шекеринска, Јована Тренчевска ќе биде нов министер за труд и социјала на местото на Јагода Шахпаска. Грковска ќе биде нов вицепремиер за борба против корупција, а екс генералниот секретар, Љупчо Николовски се враќа во министерството за земјоделие.

Бисера Костадиновска ќе биде новиот министер за култура. Спасовски, Бочварски и Битиќи остануваат на своите досегашни позиции, односно министерски места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Фуркан ЈАКО ГО ПОДБРА Таче: Па…

19 службени возила за 19 километри асфалт…Вака…

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Ќе се поедноставува постапката за поставување фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека се…

Ајде мајката: Владини службеници на државен трошок…

Вработени во владината служба за општи и…

Гласен текстилец: Имаме збунета влада – Се…

Зголемувањето на минималецот го притиска стопанството. 90-те…