Тупанчески: Државата ќе подготви ново барање за екстрадиција на Никола Груевски

t

Државата ќе подготви ново барање за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, кој веќе 3 години се наоѓа во Будимпешта, Унгарија, информираше денеска министерот за правда Никола Тупанчески на прес-конференција.

-Се прави проценка во кој период да се обнови тоа барање за други околности. Има нови процеси, нови пресуди и сето тоа ни дава обврска да бидеме внимателни, затоа што во неколку наврати бевме одбиени. Постои можност за меѓународна соработка во различни фази од постапката, вклучувајќи ја и ја правосилната судска пресуда, рече Тупанчевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија го копира Груевски: Ќе се субвенционира…

Министерот за финансии на Република Србија, Синиша…

(Документи) Груевски ги фати живи како го…

Уште еднаш фатени “живи” како местат судски…

(Видео) Се огласи Груевски за постата на…

Како тоа новиот премиер на Бугарија Кирил…

(Видео) Бomба вештачење во „Плацеви на Водно“:…

Едно вештачење го урниса како кула од…