Тупанчески: Перцепцијата за судскиот систем сѐ уште не е променета, треба да се направи нешто радикално

t

Перцепцијата за судскиот систем сѐ уште не е променета и треба да се направи нешто радикално, смета министерот за правда Никола Тупанчески.

Тој во гостувањето во „Утрински брифинг“ вели дека ако се премине на тоа порота составена од граѓани да одредува нечија вина во судски процес тоа значи напуштање на континенталното право и префрлање на правосудниот систем на САД.

-Во иднина може да се размислува за создавање нов Граѓански законик кој ќе ги опфаќа сите прашања, а за тоа можеме и да ги прашаме луѓето. Сите елементи од прецедентното право може да се вклучат ако е тоа од полза во кривичниот процес, вели Тупанчески и додава дека дефинитивно треба да профункционираат телата кои имаат за цел контрола на субјектите за правораздавање.

Во врска со пописот, од кој резултатите ќе се објават во среда навечер, министерот Тупанчески вели дека конечно по 19 години Македонија се одважи да спроведе попис и тоа е позитивно.

-Она што беше стандард на ОН и препораките на Еуростат се прифатени и нивните оценки беа дека пописот е добро спроведен. Без оглед на тоа какви ќе бидат резултатите од пописот во секој случај ќе има коментари и реакции. Но, тоа се официјални податоци, вели Тупанчески.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…