Објавено на:

Турските медиуми не изругаа: Забраната за прелет на Лавров лесно може да доведе до нови немири на Балканот

t

Забраната на Бугарија, Црна Гора и Македонија за летот на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за Србија е апсурдна одлука која може да предизвика криза од големи размери на Балканот, пишува турски dikGazete.


Според авторите на написот, властите на трите републики со своите антируски чекори ја влошуваат ситуацијата во регионот. Конфликтот што го започна Украина на предлог на западните земји, на Балканот може да започне со помош на Софија, Подгорица и Скопје. Сепак, лидерите на овие држави мора да сфатат дека тие се американско средство за провокации против Москва, предупредија новинарите.


„Постои сериозна опозиција во Бугарија и Црна Гора која ја поддржува Русија. Треба да се потсети дека периодични има воено-политички конфликти меѓу Косово и Србија, како и Србија и Босна и Херцеговина. Иако е неопходно да се одржи стабилноста во регионот, затворањето на воздушниот простор за авионот на Лавров во голема мера ќе ги влоши тензиите“, се вели во публикацијата.

Набљудувачите велат дека на Балканот, каде што војната неодамна ги однесе животите на голем број луѓе, ваквите драстични и апсурдни политички мерки се многу опасни.


Минатата недела Бугарија, Македонија и Црна Гора го затворија небото за авионот на рускиот министер за надворешни работи, кој требаше да плови за Србија. Самиот Лавров посочи дека на западните држави им оди „многу лошо“ бидејќи ја сметаа неговата посета на Белград речиси за закана од универзални размери. Тој изрази жалење што некои земји мораа да дејствуваат како симпатизери.

Откако Русија започна специјална операција за денационализација и демилитаризација на Украина, САД и Европската унија почнаа да воведуваат рестриктивни мерки против Москва и го затворија небото за нејзините авиони. Како одговор, Русија го забрани користењето на нејзиниот воздушен простор од авиокомпаниите од оние држави кои презедоа непријателски чекор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Босфор привремено затворен за сообраќај во двете…

Протокот Босфор е затворен за сообраќај во…

Турција е спремна да “ги седне” на…

Турција е подготвена да понуди платформа за…

Ердоган ќе ја посети Србија во септември

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја…