Објавено на:

Турски политичар: Проширувањето на НАТО во било која насока е опасност за Турција

t

Заканата за Турција доаѓа од НАТО, проширувањето на алијансата во која било насока и се заканува на Анкара, изјави за РИА Новости генералниот секретар на партијата Турска татковина Догу Перинчек.


Претходно, на ТВП Ворлд, претседателот на блискоисточниот форум, историчарот и ориенталист Даниел Пајпс изјави дека Турција треба да биде исклучена од НАТО поради нејзината политика и позиција за приклучување кон алијансата на Шведска и Финска. Турција подоцна изјави дека не може да каже „да“ за приклучување на овие земји во воениот блок поради нивниот пристап кон курдското прашање.„Околу 25.000 офицери поврзани со НАТО и тајната операција на алијансата Гладио беа отпуштени од служба во турската армија по обидот за пуч во 2016 година. Меѓу нив има стотици генерали, од кои некои отслужуваат казни во турските затвори. Турција доаѓа од НАТО, ова е реалност“, рече политичарот.


Според него, „САД и Израел се обидуваат да создадат „Курдистан“ создавајќи закани за Турција во источниот Медитеран.


„Погледнете ги американските воени бази изградени околу Турција, каде што се акумулираат американски тенкови и борбени авиони. НАТО, под покровителство на САД, и се заканува на Турција. Проширувањето на НАТО на исток, запад, во која било насока е закана не само за Русија , но и кон Турција. Партнерството на Турција во ШСО е многу коректен и сеопфатен чекор. НАТО е опасност и непријателство за Турција. 1971, 1980, 2016 година – НАТО и САД стојат зад сите притисоци врз Турција“, рече Перинчек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Турците се пофалија: “Бајрактар” успешно лансираше ракета…

Ударното беспилотно летало (БПЛА) на турското производство…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

Заменикот МНР на Русија: Само болни луѓе…

Русија се надева на „разумно решение“ на…