Објавено на:

Турците се пофалија: “Бајрактар” успешно лансираше ракета и ја погоди целта

t

Ударното беспилотно летало (БПЛА) на турското производство Бајрактар ​​АКИНЦИ успешно лансираше ракета со ласерско наведување дизајнирана од LGK-82 развиена од компанијата АСЕЛСАН, јавува Anadolu Agency.


Според соопштението, нападот на БПЛА полетал на 1 јули од воздухопловната база „Чорлу“ во провинцијата Текирдаг во северозападна Турција и лансирал крстаречка ракета со ласерско наведување на надморска височина од 30.000 стапки, која точно ја погодила целта на непријателот.
Сличен тип на муниција, применет порано за пилотирана авијација, беше протестиран за прв пат од БПЛА.

Друг турски развој беше користен како горенаведениот систем – системот GÖZDE на специјалисти TÜBİTAK SAGE.
Компанијата нагласи дека процесот на интегрирање на домашната муниција во воената БПЛА ќе продолжи во координација со Управата за одбранбена индустрија под управа на претседателот на Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел…

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските…

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на…

Шведска ќе ги исполни условите од договорот,…