Објавено на:

Турција го зголеми извозот на стоки во Русија за 46% споредено со лани!

t

Турција го зголеми извозот на стоки во Русија.

Извозот на турски стоки во Русија во јуни е зголемен за 46 отсто во однос на истиот месец во 2021 година и 52 отсто во однос на мај, објави турскиот институт за статистика.

Според објавените податоци, турските компании во јуни заработиле околу 791,4 милиони долари, додека во мај оваа сума изнесувала 518,8 милиони долари. Меѓу најпопуларните извозни производи се овошјето и јаткастите плодови во вредност од 168 милиони долари. Значително се зголеми и продажбата на автомобили, опрема и делови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…