Објавено на:

Турција е пријател на сите: Нема да спречи проток на руски бродови низ Дарданелите

t

Турција рече дека, под одредени услови, на бродовите на руската морнарица сепак ќе им биде дозволено да ги преминат теснецот Босфор и Дарданелите, дури и ако стратешкиот воден пат е затворен за нив за време на конфликтот со Украина.

Во четвртокот, украинскиот претставник во Турција побара од Анкара да ја затвори рутата што ги поврзува Црното и Средоземното Море за руската морнарица. Апелот дојде неколку часа откако Москва започна напад врз Украина, за кој тврдеше дека е неопходно да се заштитат луѓето во двете отцепени републики во Донбас.


„Бараме затворање на Дарданелите. Сакаме санкции од руска страна“, рече Васил Бондар.

Според Конвенцијата од Монтре од 1936 година, Турција има право да ги затвори тесните Босфорски и Дарданели Теснец за странски воени бродови за време на конфликт и за трговски бродови од земјите во војна со Анкара.

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во петокот потврди дека Турција добила официјално барање од Украина да им забрани на руските бродови да минуваат низ теснецот. „Одредбите од Конвенцијата од Монтре се многу јасни и прецизни“, рече Чавушоглу.

„Турција може да го запре минувањето на воените бродови низ теснецот. Но, има нешто друго во Конвенцијата на Монтре. Ако има барање да се [пуштат] бродовите на земјите во војна да се вратат во нивните бази, тоа мора да се дозволи“, додаде тој.

Турскиот министер рече дека Анкара го испитува ова прашање.

Русија соопшти дека почнала да погодува воени цели во Украина во четвртокот рано наутро, по извештаите за гранатирање долж линијата што ја дели украинската армија од Доњецката и Луганската народна република (ДПР и ЛПР). Во понеделникот, Москва ја призна независноста на двата региони кои се отцепија од Украина по државниот удар во Киев во 2014 година.

Претседателот Владимир Путин рече дека Русија не планира да окупира ниту една украинска земја. Тој, сепак, рече дека Русија бара „демилитаризација и денацификација“ на Украина.

Киев ги прекина дипломатските односи со Русија набргу по почетокот на непријателствата во четвртокот. Таа негираше дека го прекршила договорот за прекин на огнот со ДПР и ЛПР и рече дека дејствијата на Русија биле целосно неиспровоцирани.

Неколку земји, вклучително и САД и Велика Британија, воведоа нови санкции кон Русија по почетокот на нејзината операција против Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…