Објавено на:

Турција е спремна да “ги седне” на маса МНР на Русија и Украина за прекин на огнот

t

Турција е подготвена да понуди платформа за средба на министрите за надворешни работи на Русија и Украина за да се постигне прекин на огнот, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.


„Подготвени сме да организираме состанок со согласност на страните. Посредувањето на Турција за постигнување прекин на огнот ќе продолжи“, рече Чавушоглу на прес-конференцијата во четвртокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…