Објавено на:

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

t

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел и да ги обнови дипломатските односи, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.


„Донесена е одлука за именување на амбасадор во Израел, а израелската страна исто така доби позитивен одговор во врска со тоа. Наскоро нашиот предлог за амбасадор ќе биде претставена пред претседателот“, рече тој на прес-конференција.
Тој исто така изрази надеж дека овој процес ќе биде успешен за двете страни.

Израелскиот претседател Јицак Херцог рече дека обновувањето на дипломатските односи ќе помогне да се зајакнат економските односи, како и пријателството меѓу израелскиот и турскиот народ.

„Добрососедските односи и духот на партнерството на Блискиот Исток се важни за сите нас“, нагласи тој.


За возврат, премиерот Јаир Лапид рече дека обновувањето на односите со Турција е важно за регионалната стабилност и е „важна економска вест за граѓаните на Израел“.


Односите меѓу Израел и Турција нагло се влошија во 2010 година по инцидентот со заробувањето од страна на израелските специјални сили на бродот Мави Мармара кој тргна од Турција кон Појасот Газа. Во мај 2018 година, Анкара го покани израелскиот амбасадор во Турција да ја напушти земјата по протестите во Појасот Газа среде 70-годишнината од основањето на Израел и префрлањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Тогаш во судирите загинаа 59 Палестинци, повеќе од 2,7 илјади беа повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави…

Ердоган: Не планираме да ѝ се правдаме…

Анкара нема намера да бара одговорност од…

По Бугарија и Грција, Бектеши сега ќе…

Денеска Македонија и Бугарија не успеаја да…

Грчки професор: Конфликт меѓу Грција и Турција…

Секој конфликт меѓу Грција и Турција може…

Турција ќе плаќа дел од рускиот гас…

На средбата меѓу турскиот и рускиот лидер,…