Објавено на:

Турција “нема намера” да интервенира во руско-украинскиот конфликт иако е членка на НАТО

t

Турција го открива својот став за одбраната на НАТО

НАТО „нема намера“ да интервенира во украинско-рускиот конфликт, според турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, но тој во неделата вети дека неговата земја ќе одговори на секој напад врз сојузник на НАТО.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини НАТО дека „суштински влегува во војна со Русија“, додека Владимир Путин ги предупреди надворешните играчи да не интервенираат во конфликтот минатата недела, заканувајќи се дека ќе ослободи „брз, молскавичен“ одговор доколку безбедноста на Русија биде доведена во опасност. .

Турција се обидува да ги одржи односите и со блокот и со Москва од почетокот на операцијата на Русија во Украина во февруари. Таа ги продаде своите домашно произведени беспилотни летала Bayraktar на Украина, но одби да воведе санкции кон Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

103 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ќе ѝ требаат на…

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција…

Нов силен земјотрес во Турција!

Земјотрес со јачина од 4,8 степени денеска…