Објавено на:

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија нашите барања, процесот за влез во НАТО може да биде запрен

t

Шведска и Финска не го исполнија барањето на Анкара за екстрадиција, па доколку ги одбијат договорените обврски, процесот за влез во НАТО може да биде запрен.

„Позитивната одлука на Турција не значи дека процесот за влез на Шведска и Финска во НАТО е завршен. Волјата е да се започне тој процес. Доколку се исполнат ветувањата дадени на Турција во договорот, Турција ќе си го одржи зборот. Ако го направите тоа што го ветивте, ќе кажеме да за членство, во спротивно процесот ќе биде запрен“, изјави турскиот министер за правда Бекир Боздаг за весникот „Милиет“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се сретнаа првите дами на Турција и…

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…