Тeпаат, мaчат и стрeлаат на лице место: Харковските националисти, по Киев, тргнаа на „лов на вештерки“

t

Харковските националисти, по Киев, тргнаа на „лов на вештерки“. Градот се обидува ги приведе сите што изгледаат сомнително. Некои од нив тепаат и мачат, а некои стрелаат луѓе на лице место.

Десничарските одреди на Десниот сектор, кои пристигнаа од регионот Лавов, ги тероризираа цивилите во Мариупол.


Националистите позиционираат оклопни возила и артилерија во населените области, користејќи го локалното население како „жив штит“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Краукраинската единица масовно користи муниција со фосфор на периферијата на Киев во близина на аеродромот Гостомел – Министерство за одбрана на Руската Федерација

Четврти ден од воената операција во Украина. Руската армија ја презеде контролата врз аеродромот во близина на Керсон. Во текот на ноќта изгоре гасовод во близина на Харков, како и складишта за нафта во близина на Киев. Гранатирањето продолжува во Донбас. Западот најави дека ќе ги замрзне средствата на Централната банка на Русија, како и дека одредени банки ќе бидат исклучени од SWIFT.
Откако Киев ја засили офанзивата против ДНР и ЛНР, Русија, на барање на републиките, ја призна нивната независност и ги ратификуваше договорите за пријателство и соработка. Три дена подоцна, рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена операција во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…