Објавено на:

Уапсени се претседателот на Стопанскиот суд и уште десетина лица во Црна Гора

t

Јованиќ е осомничен дека бил организатор на криминална група која во претходните години со злоупотреба на службената положба и други кривични дела ја оштетила државата за десетици милиони евра.

Припадници на Специјалната полиција го уапсија претседателот на Стопанскиот суд Блажо Јованиќ, поради постоење основано сомнение дека организаторот на криминална група која во претходните години ја оштетила државата за десетици милиони евра со злоупотреба на службената положба и др. злосторства, дознава телевизијата Вијести.

Покрај Јованиќ, во акцијата спроведена по наредба на главниот специјален обвинител Владимир Нововиќ, уапсени се уште десетина лица од повеќе црногорски градови.

Претресите во просториите на Стопанскиот суд почнаа рано утринава и, како што веродостојно дознава ТВ Вијести, присуствувал и самиот Јованиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Имаме со што да се гордееме: Охриѓанката…

– Емилија Николовска со своите 17 години…

И ова го утнаа: Пропадна тендерот за…

Јавното претпријатие за државни патишта го поништи…

Паметниот споменик на Прличев вандализирани за нецели…

Нецели 48 часа од поставувањето на паметниот…

Ќучук: Патот на Македонија кон ЕУ ќе…

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде…

Француски адмирал: „Против кинеската морнарица, ќе победиме…

Началникот на генералштабот на француската морнарица во…