Објавено на:

Уапсени четворица словачки државјани кои собирале информации за руската амбасада

t

Во Словачка се уапсени четворица словачки државјани кои собирале доверливи информации за соработниците на руската амбасада, соопшти на прес-конференција вршителот на должноста началник на полицијата на Републиката Стефан Гамран.

„Последниве денови, четворица словачки државјани беа уапсени за собирање доверливи информации за соработници на руската амбасада во Братислава и примање пари за тоа. Меѓу уапсените се поранешен соработник на контраразузнавањето, поранешен помошник на пратеник, поранешен соработник на Воената академија и соработник на интернет порталот „Hlavné správy“, кој беше затворен на крајот на февруари поради ширење дезинформации. .

Станува збор за тоа дека за таа работа добиле хонорар од десет илјади евра“, рече началникот на полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

(Видео) Фуркан “го пошљака” Тупанчески: На влезот…

Новинарот Фуркан Салиу денеска од министерот за…

51-годишен кичевчанец тепал и ѝ се заканувал…

На 29.11.2022 во 15.00 часот во Кичево,…

Исмаил: Штајнмајер има функција за шетање по…

Портпаролот на Левица, Реџеп Исламил, на Фејсбук…