Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во движење во Грачаница

t

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа пукало од автомобил во движење во близина на споменикот на Милош Обилиќ на тоа место, јави РТС.
Командирот на полицијата во Грачаница Братислав Трајковиќ изјави дека е приведен Албанец од околината на Грачаница, кој бил во алкохолизирана состојба.

Против него е поднесена пријава за пукање и постапката е во тек“, додаде Трајковиќ без да наведе детали.

Градоначалничката на општина Грачаница, Љиљана Шубариќ изјави дека инцидентот ги вознемирил мештаните и ги повика надлежните институции да ги преземат сите неопходни чекори за да не се случуваат вакви инциденти во иднина.

„За среќа вечерва во Грачаница нема повредени, но овој обид за заплашување кој е сериозна закана со употреба на огнено оружје не вознемири сите. Најостро ги осудувам ваквите дела и ги повикувам надлежните институции да ги преземат сите неопходни чекори со цел Испратете јасна порака дека вакво нешто нема да биде возможно во Грачаница“, порача Шубариќ на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…

Вучиќ: Нема да имплементирам ништо што значи…

Вучиќ, одговарајќи на новинарски прашања, посочи дека…