Уапсен Бојко Борисов!

t

Опсежна операција на генералниот директорат на националната полиција се одвива во Софија за 120 случаи на злоупотреба на средства од ЕУ.

Пребарувањата се вршат на различни адреси. Приведени се поранешниот премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на комисијата за буџет Менда Стојанова и поранешната шефица на владината служба за информирање Севдалина Арнаудова, потврдуваат за БТВ извори од бугарската полиција

Според извори на БТВ, Бојко Борисов се наоѓа во својот дом во Банкаја. Tаму се наоѓа и неговата советничка за медиуми Севделина Арнаудова.

Во моментов бугарското обвинителство не е информирано за дејствијата на истрагата, изјави за БНТ Сиика Милева, портпаролка на главниот обвинител. Според законот, во случај на итност, обвинителството мора да биде известено во рок од 24 часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

Путин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров од денеска…